XP´NİN DEVRİ KAPANDI!

Şu ana kadar 1.415 defa okundu

Elektronik yazılım devi Microsoft, işletim sistemi Windows XP’ye desteğe son verdi. Microsoft’un kararı, şirketin güvenlik yazılımları başta olmak üzere hiçbir şekilde bu işletim sistemini güncellemeyeceği anlamına geliyor. Oysa dünyada bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık yüzde 30’unun hala 13 yıllık Windows XP’yi kullandıkları sanılıyor.

Güvenlik şirketleri, Windows XP kullanıcılarının bilgisayarlarına virüs girebileceği ya da bu kişilerin “siber hırsızların” kurbanı olabileceği uyarısında bulundu. Aralarında İngiltere ve Hollanda’nın da bulunduğu bazı ülkeler ise başta bürokratlar olmak üzere bilgisayar kullancılarını korumak için Microsoft ile özel anlaşmalar yaptı.

 

EN GELİŞMİŞİYDİ 2001’İN

Windows XP 2001’de Microsoft’un o zamana kadarki en gelişmiş işletim sistemi olarak piyasaya sürülmüştü. Microsoft son olarak Windows 8 işletim sistemiyle hem mobil hem de masaüstü platformları bir araya getirdi. Ancak Windows 8 ihtiyaç duyduğu teknolojiler nedeniyle sadece yeni bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Windows 8’i kullanmayı tercih etmeyen ve eski bilgisayarların yaygın olduğu ülkelerde ise Windows XP tüm güvenlik uyarılarına rağmen kullanılmaya devam ediyor.

BBC Türkçe

 

Editör hakkında 187 makale
Bilen bilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın