Şu ana kadar 1.547 defa okundu

NE DİYE YIL BAŞI KUTLANIR?

Neden 31 aralık ve 1 ocakta yıl başın kutlarlar? 31 aralık neyi ifade ediyor? 2015 / 2016 nerden geliyor? Biri çıkıp bir gün söyle di diye dünya ordan itibaren mi vardır. İsa nın doğum günüyse, müslümanlar neden kutlarlar. İsnın gelişinden bu yana tarihi konulmuşsa İsadan önce dünya yokmuydu, yada dünya kendi ekseninden dönmüyormuydu.

Neden aynı dünyanın etrafındaki hareketini değil de, dünyanın güneşin etrafındaki hareketini esas alınıyor? Eğer egemen olan batı kültürü değise, örneğin islamiyet kültürü olasydı o zaman yıldönümü olarak ayın dünya etrafındaki hareketini mi esas alınacaktı?

31 aralık ve 1 ocak herhangi bir gün değilmi? 24 saatın sonrasından doğan güneş neden bir şey ifade etmiyor? Sadece 12 ayın sonunda neden yılın başı ve yılın sonu olarak avazların çıktığı kadar bağırarak kutlama yapılıyor, sanki hayatından bambaşka bir hayata geçirilmiş gibi illahi 31 aralıkta bir kutlama günü olmuş.cizre_savas_alanina_dondu_h44144_eca23

Peki doğduğunuz dünya ve yaşam verdiği dünya 16ıncı yıla mı giriyor? Bunun kutsallığı nedir. Herkes bir şekilde kutluyor desek hadi anladım, peki biz kürtler neyi kutluyoruz. Yılbaşı denen bayram bizim neyimize herkes devletini kurmuş, cukasını vurmuş, kutluyorlar, biz kürtlerin toprakları işkal iken, hergün anaların kucağndan bebekler son nefesini anasının gözlerine bakarak veriyorlarsa. Öldürülen cenazeyi toprağa değil mork yerine kendi evinin buzdolabına saklıyorsa, yılbaşı bizim neyimize ki kutlama yapalım, eğlence bizim neyimizeki havayi fişek atalım, eylenmek neyimizeki sanatçı getirip sazlı sözlü bir gece geçirelim.

Neyse fazla uzatmayalım anlayan anlamıştır, inşalah 2015 ten 2016 ya geçişimizin özgürlüge, barışa, ve yeni kansız barışçıl bir dünyaya başlamış oluruz. Herkesin yeni yılını kutlar saygı, sevgi ve sevkat dolu barış günler dileğiyle.
Hasan yüksel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın